9. évfolyam-Digitális kultúra - Zámbó Ferenc Bolyai

Keresés a weboldalon

Digitális kultúra
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

9. évfolyam-Digitális kultúra

Haladás
Bemutató egy képekből összeállított videó szerkesztéséhez, a 2020. 05. 27-i órákhoz
A mai foglalkozáson egy tetszóleges tartalmú videóklip elkészítését várom! Elvárás, a klipet fényképek egymásutáni, animált bemutatásával készítsd el úgy, hogy abból egy kis történetet álljon össze. Haszálj aláfestő zenét!
Mintaként ide kattintva nézz meg egy klipet!  A minta, a kivitelre, és nem a tartalomra vonatkozik! Javaslom, keress egy téma hangulatához illő zenét, majd gyűjtsd össze a tartalmat bemutató fényképeket. Számolj, ha 1 kép megjelenési ideje 7 másodperc, akkor kb. 1 percnyi kliphez, 9 db kép szükséges! A klip legalább 1 perces legyen! Amennyiben a képanyag lejátszása rövidebb, mint az aláfestő zene, úgy a zenét úgy vágd meg, hogy az lekeverődjön a klip végén!
A kész munkád add be a Teams-be mp4, vagy wav formátumban!
A mai foglalkozáson indul a videószerkesztés témaköre. Az oldalsó videó bemutatja a népszerű, egyszerű kezelésű és nem utolsó sorban ingyenes videószerkesztő program, a Movie Maker használatát. A program ugyan sok helyről letölthető, de kevés az a hely, ahonnan hibátlan, vírusmentes és magyar nyelvű változat érhető el. Ide kattintva letölthetsz egy ilyen megbízható változatot!
Töltsd le a programot, telepítsd és indítsd el, majd az oldalsó videó segítségével fedezd fel a Movie Maker menürendszerét, és használatát! A mai foglalkozás az ismerkedédésé, nem várok el beadványt.

Órai gyakorlat a fénykép maszkolás technikája témában
A mai, az alkotás napja! Használd a fantáziád!
A mai órán nem kapsz forrásfájlt, csak nézd meg a videót, bemutatok néhány maszkolással előállított különleges képszerkesztési technikát. Keress képeket a neten, és használd a látott technikákat a fantáziád szerint. Legalább 2 alkotást készíts! Minden munkádból csinálj egy-egy jpg exportot.
A jpg képeket, és az eredeti  xcf formátumú munkád , mentsd el a Teams felületedre!
Ki van a képen?
Rétegkezelés egy feladat megoldásán keresztül
Az oldalsó videó, egy összetett feladat-, egy montázs szerkesztésén keresztül  mutatja be a rétegkezelés technikáját, és pár egyéb szerkesztési funkciót.  
A szerkesztéshez használt munkaanyag csomagot ide kattinva, tömörített formában tudod letölteni! Az 1. kép a minta, amit létre kell hoznod a képekből. Természetesen a mintán szereplő zajpöttyöket nem kell a képre tenned. Haladj a videó szerint!
Képszerkesztési alapfogalmak, a GIMP képszerkesztő
Az oldalsó videó bemutatja a GIMP letöltését, telepítését, beállításait és felépítését. A GIMP egy szabad felhesználású, ingyenes képszerkesztő program, mely funkcióiban messze túlmutat a szokásos hétköznapi képszerkesztőkön. Számos professzionális szolgáltatással rendelkezik, hasonlóan mint egy fizetős profi program (pl. Photoshop). A használat dokumentációk alább találhatók. A program letöltését, e weboldal "Letöltések" menüpontjából indíthatod, ahol más érdekes linket is találhatsz, de ide kattinva, innen is letöltheted!

Egy rövidebb jegyzet a képszerkesztés fontosabb fogalmairól!


Egy teljes könyv a GIMP-ről

Kép- és színelmélet
Ez a könyvecske gazdag képanyaggal mutatja be a képszerkesztés nagyon fontos elméleti hátterét.
A programozás alapjai
A programozás, nem azonos egy programozási nyelv ismeretével. Gondolj bele, hiába ismered adott programozási nyelv elemeit, ha nem tudsz mit kezdjél vele. Először, meg kell tudnunk fogalmazni a programozandó folyamat lépéseit! Egyszerűbb esetben ez fejben is járható, de egy összetett megoldáshoz már le kell írni lépésről-lépésre, a programozandó feladat megoldási menetét. Ezt a folyamatot nevezzük algoritmizálásnak! Gondolataink sorozatát rögzíthetjük írásban, de áttekinthetőbb megjelenést biztosít a folyamatábra!
A fenti videó általánosabb formában mutatja be, hogy lehet egy folyamatot elemi lépésekre bontani, vagy éppen felépíteni.
Ide kattintva, megtekinthetsz egy jól ismert, gyakran használt, egyszerű műveletet algoritmusát, egy kalkulátoron végzett számolás folyamatábráját.
Az alatta található videóban excel felületen mutatom be, a folyamatábra gyakorlati megvalósítását.
Órai gyakorló feladat 2020. 11. 24-26-i órákhoz. Munkád mentsd a Teams-be!
A téma a keretes szövegkiemelésekről szól.
Kattints a jobb oldali képre, és szerkeszd meg az oldalt wordben, a minta alapján, a keretes kiemelések nélkül! A szerkesztés befejeztével, indítsd el a bal oldali videót, melyben bemutatom, mit nevezünk keretes kiemelésnek, milyen fajtái használatosak a szövegszerkesztőben, továbbá a különféle módszerek milyen lehetőségeket nyújtanak. Végezd el a mintán látható kiemeléseket!
Munkád befejeztével, ne felejtsd azt beadni Teams-be!
Felmérő a Word alapfogalmak témakörben 2020.10. 08.
Értékelés
   0  -   4   elégtelen(1)
  5   -   8   elégséges(2)
  9  -  12  közepes(3)
13  -  16  jó(4)
17  -  20  jeles(5)
Felmérő a szövegszerkesztés témaköréből 2020. október 8.
A tudásszint felmérés, feleletválasztó módszerrel, egy felmérőlapon történik a szövegszerkesztés témaköréből.
Figyelmesen olvasd el a kérdést, és válaszd ki az általad helyesnek tartott választ, és jelöld be. A válaszadás sorrendje lényegtelen, de minden pontot ki kell töltened, különben nem tudod elküldeni! A felmérőlap véletlenszerű kérdéseket tesz fel, így azok nem egyeznek a szomszéd kérdéseivel, tehát csak zavarnád a társad, ha tőle kérnél segítséget, egyébként is ez a kitöltés felfüggesztését jelenti!
A feladatlapot ide kattintva nyithatod meg!
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz