Villamosipari témakör: előrehaladás az elektrotechnikai tanulmányokban - Bolyai Elektronika


Keresés a weboldalon
Gép- és villamosipari alapismeretek
témakör
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Villamosipari témakör: előrehaladás az elektrotechnikai tanulmányokban

Aktuális tananyag 9. évf.
Vegyes ellenállás-kapcsolások számítása és mérése
Szimulációs mérés végzése, és mérési jegyzőkönyv készítése. Házi Feladat!
Az oldalsó videóban részletesen bemutatom egy teljes mérési feladat elvégzésének szabályos menetét, valamint a mérési jegyzőkönyv kivitelezésének elvárásait. A mérési jegyzőkönyvet ide kattintva, Word formátumban letöltheted. A videó alapján, önállóan, otthoni házi feladatként végezd el a méréseket, és készítsd el a mérési jegyzőkönyvet! Hogy ne egyforma eredményű jmérések szülessenek, a mindenkori telepfeszültséghez add hozzá a munkahelyed számát, és azzal mérj!
A szimulátor a képre kattintva indítható!
Vegyes kapcsolású ellenállás hálózat számítása
Ide kattintva, gyakorló feladatokat tölthetsz le! A feladatok végén, számításaid ellenőrzéséhez megtalálod a helyes megoldás eredményeit.
Vegyes kapcsolású ellenállás hálózat számítása

Az oldalsó videón átismételhetjük a soros- és párhuzamos ellenállás-kapcsolások számítását, majd megnézünk egy példát a vegyes kapcsolású ellenállás-hálózatok számításának menetére. Ez a témakör megtalálható a fenti TANKÖNYV gombra való tananyagra való kattintással is a tananyag 10. oldalán. Ott a megoldási stratégia ismertetésén túl, 2 példa megoldásán keresztúl is bemutatom a helyes számolás menetét.
Ide kattintva is megnyitható! Menj a dokumentum 10 oldalára!
Vezetékek ellenállása
A bal oldali videó, az áramköri elemeket összekötő vezeték oldaláról vizsgálja az ellenállás kérdését. Az ideális vezetéknek O ohm ellenállásúnak kellene lennie, hogy ne befolyásolja az áramkör jellemzőit, de ezt a gyakorlati körülmények között nem tudjuk elérni, mert nagyon költséges lenne. A vezeték ellenállása tehát hátrányos egy áramkörben, de mivel a fajlagos ellenállása az anyag tulajdonsága, mást nem tehetünk, mint kis fajlagos ellenállású anyagot használunk. Ilyen pl a réz, a a jó tulajdonságaival, jó vezetőképességével, és a viszonylagosan kedvező árával. A vezeték ellenállásának -különösen- a nagy áramú alkalmazásoknál van nagy jelentősége. Ilyenek a tápellátó rendszerek.
K
Í
S
É
R
L
E
T
A fenti képre kattintva indíthatod el a szimulátort!
Végezd el az előző számítást d= 1 mm átmérőjű vezetékre is!
Jól számoltál, ha kereken 0,5 ohmot, érpár esetén 1 ohmot kaptál! Vedd észre, ha duplázod a vezeték átmérőjét, négyzetesen csökken az ellenállás, esetünkben 1/4-re!
Indítsd el a szimulátort a "labor" menüponttal, és nézd meg a jobb oldali videón a kísérletet. Magad is dolgozz velem párhuzamosan!
Elérhetőség:: Zámbó Ferenc BMSZC Bolyai János Műszaki Technikum
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz