KiCad NYÁK tervező - Bolyai Elektronika


Keresés a weboldalon
Gép- és villamosipari alapismeretek
témakör
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

KiCad NYÁK tervező

Függelék
Elektronikát tanuló diák, előbb utóbb eljut az önálló áramkör építési igényéhez. Szerencsésebb esetben talál egy, az igényeit kielégítő kapcsolási  rajzot, de ritkaság számba megy, hogy teljes, NYÁK tervet is tartalmazó, dokumentációra leljen. Ilyenkor jön a saját NYÁk-terv készítésének igénye. Néhány alkatrészt tartalmazó áramkör esetében még egyszerű a huzalozási rajz elkészítése, de már akár 20 alkatrészt meghaladó áramkörnél, nagy kihívás lehet a NYÁK rajzolat megtervezése. Ezért már a számítógépes korszak kezdetén, az első alkalmazások között volt a NYÁK tervezést könnyítő program igénye. Jelen fejezetben, ezt a feladatot megkönnyítő alkalmazást mutatunk be, mely leegyszerüsíti, de akár automatizálhatja is a NYÁK tervezés folyamatát. Ez az alkalmazás KiCad (ejtsd kájked) névre hallgat, ingyenes, szabadfelhasználású sokoldalú szoftver.
Fontos megjegyzés!
Ez a téma nem a hivatalos tananyag része, annak ellenére, hogy egy gyakorló elektronikai szakember számára nélkülözhetetlen különféle áramkörök megvalósítása! Ebből következik, hogy az elsajátítása sem kötelező! Tanulási módszerében is szakítunk a lépésről-lépésre szájbarágós módon történő megismeréssel. Természetesen a kezdeti lépéseket segítjük, de a teljes elsajátítást, a profi használatot önmagadnak, saját energiabefektetéssel kell elérned! Magyarán, a termelési gyakorlat keretében, a rendelkezésre álló webes és élő segítséggel lehet élni, de a felfedezés és elsajátítás önmagad feladata! Gyakorolnod kell, és ha elakadsz, elsősorban a rendelkezésre álló forrásokat kell használnod kérdéseid megválaszolásához. Egyébként ez az életszerű! Az életben nem áll mindig rendelkezésedre egy tanár, aki megmondja mi a következő lépés. Magadnak kell rájönni, és felkutatni a probléma megoldását! Érdemes lesz ehhez hozzászokni!
KiCad letöltése, telepítése
A letöltéshez az eredeti oldalt (kicad.org) javaslom. Innen, több OS alatt futó(Win, Mac, Linux) változat is letölthető. Létezik ugyan régebbi verziókban magyarított változat is, de amikkel eddig találkoztam, csupán részben magyarított, és abban is találhatók fordítási hibák. Aki mégis böngészgeti a korábbi változatokat, javaslom, ne használjon 6.0-nál régebbi verziót. A KiCad, a 6.0-s verziótól éri el azt a szintet, ami elvárható egy ma korszerűnek nevezett NYÁKtervezőtől.
Menjünk a  https://www.kicad.org/download/ oldalra, és töltsük le gépünk operációs rendszeréhez illő változatot, majd telepítsük!

Indulásul javaslom az oldalsó videó megtekintését, mely bemutatja az áramkör megrajzolásától, a NYÁK rajzolat elkészítéséig lezajló tervezési folyamatot. Gyorstalpaló video a címe, és valóban, helyenként annyira gyorsan halad a végrehajtásban, hogy a filmet le kell állítani, visszatekerni, hogy megfigyelhessük mi is történik.
A támogatás másik platformja, a program weboldala, mely rengeteg információt hordoz a tanuláshoz. Példáult a program jellemzőit, beállítását és használatát bemtató, angol nyelvű dokumentum-csomag, mely ide kattintva érhető el.  
Támogatásként, oldalt megtalálható e dokumentumok magyar gépi fordításban is elérhetőek! Továbbá a KiCad oldaláról több fórum is elérhető!
Elérhetőség:: Zámbó Ferenc BMSZC Bolyai János Műszaki Technikum
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz