Villamosipari alapismeretek 10. évf. - Bolyai Elektronika


Keresés a weboldalon
Gép- és villamosipari alapismeretek
témakör
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Villamosipari alapismeretek 10. évf.

Aktuális tananyag 10. évf.
Ebben a menűpontban a "Villamosipari alapismeretek" tantárgy, aktuális tananyagát találod legfelül. A korábbi tananyagok  lefelé haladva kereshetők vissza.
Feszültségérték indíkátor építése, mérése
Az oldalsó kapcsolási rajzon látható a következő építendő áramkör a feszültségérték indikátor. Újdonság az eddigiekhez képest, az áramkör nem tanult alkatelemeket is tartalmaz. Megépíteni egy áramkört ismeretlen alkatelemekból is lehetséges, de megmérni a kész áramkört a működés ismerete nélkül, már lehetetlen vállalkozás lenne. Így, mielőtt belekezdenénk a működés magyarázatába, meg kell ismernünk az áramköri elemek működését.

Az oldalsó képen az áramkör nyomtatott áramköre és a beültetési poziciók láthatók.

Hogy működnek az eddig még nem tanult eszközök?
Hogy működik a félvezető? Az oldalsó videó, animáció segítségével mutatja be a félvezetők működésének elvét. Ugyan a jelenlegi ismereti fázisban nem cél a félvezetők működésének pontos ismerete, de aki meg szeretné érteni a diódák és tranzisztorok működését, annak nélkülözhetetlen fizikai magyarázattal szolgálnak az animációk.

A dióda működési elvét, és - funkcióját ismerhetjük meg a rövid videóból. Mivel a videó nem tér ki külön a zener diódak alkalmazására, így röviden ismertetem használati jellemzőit, mivel áramkörünk éppen zener diódát tartalmaz.
A zener is egy dióda, viszont üzemmódja éppen ellentétes a diódájéval. A  dióda működéskor a nyitó tartományt (1) használjuk, zener funkció használatakor záró irányban feszítjük elő, és a működés során a 3. számú területen üzemeltetjük(katt ide a rajzjoz!)! A zener dióda fordított (záró irányú előfeszítéssel működik!) üzemmódban dolgozik a diódához képest! Látszólag -az ábra szerint- nincs akkora jelentősége a 3. területen való letörési szakasz használatának, annak viszonylag nagy értéke miatt (kb. 100V). Viszont ez csak a diódákra jellemző érték! A zener diódák annyiban különböznek a hagyományos diódáktól, hogy a PN rétegek adalékolásával (szennyzésével), finiman lehet szabályozni a záróirányú letörés helyét! Néhány volttól, akár több 100V-s tartományban, akár voltonként is könnyen beállítható a letörési feszültség. Ez a tulajdonság viszont, a zener diódákat kiváló feszültségstabilizáló eszközzé változtatja! Pl. ha 12 V-s stabilizált feszültséget szeretnénk kapni, elég vásárolnunk egy 12 V-s letörési feszültségű (pl. ZPD12) zener diódát, a terhelési igány szerint méreteznünk kell hozzá egy előtét ellenállást, és a terhelésen -változó terhelés esetén is- csupán pár tized volt feszültségváltozást mérhetünk.
Hogy működik a feszültségérték indikátor?
Az oldalsó videóban bemutatom a feszültségérték indikátorunk szimulátoron megépített áramkörének a működését. Az áramkörbe beépítettem minden -számunkra érdekes mérőponthoz- áram- és feszültségmérőket, hogy egyszerre láthassuk a működő áramkör feszültség- és áramviszonyait. Az áramkör bemenetéhez csatlakoztatunk egy tápegységet, melynek értékét 0-15V között változtatva, keressük a fel- és lekapcsolódó LED-k (piros, zöld, sárga) kapcsolási feszültségeit. A mérési feladat, a LED-k be- és kikapcsolódási feszültségeinek meghatározása méréssel!
Ellenállás-hálózatok számítása
Több generátoros ellenállás-áramkörök számítása
Az oldalsó képre kattintva megnyílik az órai példa megoldásait bemutató anyag. A dokumentáció alapján, lépésról lépésre gyakorolható az ilyen jellegű feladat megoldásának menete. Ide kattintva letölthető egy elektrotechnikai példatár.
Falstad, a teljes értékékű online áramkör szimulátor!
A videó bemutatja a tulajdonságait.
Vegyes kapcsolású ellenállás-hálózat számítása
Az oldalsó képre kattintva megnyílik egy órai példa megoldásait bemutató videóanyag. A videó alapján, lépésról lépésre gyakorolható az ilyen jellegű feladat megoldásának menete. Ide kattintva letölthető egy elektrotechnikai példatár.
Vegyes kapcsolású ellenállás-hálózat számítása
Az oldalsó kis videó szemléletesen, egy egyszerű példán keresztül mutatja be, hogy egyszerűsíthetünk egy vegyes kapcsolású ellenállás hálózatot, ha a végeredmény eléréséhez elegedő -csupán- az ellenállások soros- és párhuzamos kapcsolásának számítási ismerete.
Ohm törvény, Kirchoff hurok- és csomóponti törvények
Ellenállások soros- és párhuzamos kapcsolásának számítása

Tavalyról már -remélem- jól ismert sorozat, mely megalapozza a teljes elektronikai ismeret elsajátítását. Ezek ismerete és alkalmazása nélkül, nem érthető meg, így nem sajátítható el az elektronika tudománya! Viszont önmagában nem elegendő a törvényszerűségek ismerete, azt  sok példa megoldásával, alkalmazási szintüre kell emelni.
Gyakorlásul, ide kattintva letölthető egy gazdag feladatsor(190 számítás), végén a megoldások helyes eredményeivel. Elevenítsd fel a tanultakat pédák megoldásával, állítsd össze a kapcsolásokat szimulátoron, és végezd el a méréseiket!
Az elektronika, napjaink egyik legdinamikusabban fejlődő és legnagyobb területen terjedő, elméleigényes szakterület, aminek egy szűkebb területének fejlődésével is nehéz lépést tartani, megalapozott, alkalmazás szintű villamosipari alapismeretek nélkül pedig egyenesen lehetetlen. Az elektronikai ismeretek megszerzésének legfőbb feltétele, a "Villamosipari alapismeretek" tantárgyban tanultak maradéktalan ismerete, és annak alkalmazási szintű elsajátítása.
Korábban tanult ismeretek megtalálhatók a "Tananyagok" és az "Aktuális tananyag 9. évf." menüpontok alatt, valamint a témák tömör összefoglalása megtalálható az oldal fenti "Alap összefüggések" fejezetében, de idekattintva is elérhető! Minden témánál videóanyag áll rendelkezésre az ismeretek érthetőbb elsajátításához. A következőkben néhány újabb videóval és dokumentációval próbálom segíteni az ismeretek mélyítését.
Ismerkedjünk a Leybold elektronikai demonstrációs rendszerrel
Ismerkedés a Leybold demonstrációs eszközzel
A Leybold labor gyors áramkör összeállítást tesz lehetővé, ami meggyorsítja a kapcsolások mérési előkészítését, gyorsabbá és hatokonyabbá téve a mérési feladatok végrehajtását. Esetünkben, kiváló eszköz az eddig tanultak differenciált áttekintésére és gyakoroltatására. Így ezen eszközön fogjuk ismételni, gyakorolni és mérni, az eddig tanult ismereteket. Kezdjünk neki!
Villamosipari alapismeretek - 9. évfolyamon tanultak összegzése
Balesetvédelmi ismeretek
Elérhetőség:: Zámbó Ferenc BMSZC Bolyai János Műszaki Technikum
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz