Villamosipari 9.évf. - Bolyai Elektronika


Keresés a weboldalon
Gép- és villamosipari alapismeretek
témakör
Tartalomhoz ugrás

Főmenü:

Villamosipari 9.évf.

Ebben a menűpontban a "Villamosipari apismeretek" tantárgy, aktuális tananyagát találod legfelül. A korábbi tananyagok  lefelé haladva kereshetők vissza.

Falstad, a teljes értékékű online áramkör szimulátor!
A videó bemutatja a tulajdonságait.
A fénykibocsátó dióda (LED)
A következő projekt munka a LED vizsgáló, melynek gyártásához előkészülünk a dokumentációk elkészítésével. Vajon mi is a LED, mit kell tudnunk róla, de ami a legfontosabb, hogyan illeszkedik be egy áramkörbe, miként kell méretezni hozzá egy előtét ellenállást? Mindezekről részletesebben láthatsz, hallhatsz az oldalsó videóban. Nézd meg a videót!
A foglalkozáson vizsgáljuk, ha több, esetleg eltérő színű LED-eket építünk be egy áramkörbe, miként változik az előtét ellenállás meghatározása. Segítségül, ide kattinva letöltheted a különféle színű LED-k karakterisztikáit ábrázoló diagramot (word dokumentum), melyen könnyedén megkeresheted a munkapont beállításához szükséges adatokat. Ide kattintva letöltheted a LED-k átfolyó áram függvényében mérhető, kapocsfeszültséget ábrázoló táblázatát!
A feszültségosztó
Az elmúlt foglalkozáson, átvettük a korábban tanult Kirchoff hurok törvényt Amennyiben nem emlékeznél rá, alább megtalálod egy rövid videóban. A videóból kiderül, egy egy zárt áramkörben, a sorosan kapcsolt ellenállásokon mérhető feszültségek összege, megegyezik a tápláló telep feszültségével.
Eddig csupán azt állapítottuk meg, ha egy áramkörbe több ellenállást kötünk sorba, az ellenállásokon eső feszültség összege, törvényszerűen megegyezik a tápáramforrás(telep) feszültségével. Mi értelme van 2 ellenállással korlátozni egy áramkör áramát, ha 1 eredő értékű ellenállással (R1+R2) is ugyanazt a köráramot érhetjük el?
A szimulátorban egyszerű a tápfeszültséget csökkenti, viszont egy egy valóságos esetben fix feszültségű elemet használunk, és egy áramkör működéséhez ennél kisebb feszültségre is szükség lehet. Ebből származik egy fontos gyakorlati alkalmazás, a feszültségosztó megvalósítása. Indítsd el a szimulátort, az oldal tetején eléred. Állítsd össze a fényképen található mérést, és mérjünk.
Mielőtt elkezdenénk a munkát, bemelegítőnek, nézd meg az oldasó videót! Megismerkedhetsz egy új alkatrésszel, a potencióméterrel, mely éppen a szabályozható feszültségosztást hivatott megvalósítani. A videó bemutatja, a potencióméter ellenállásokból kialakítható modelljét. A tanórai mérésen is ezzel fogunk dolgozni. Figyeld meg a videóban a fogalmak használatát. Nagyon fontos, hogy mit is jelent a terheletlen, és terhelt feszültségosztó!
Felületszerelt ellenállás-kocka építése ismeretlen ellenállásból, ismeretlen ellenállás meghatározása szimulációs méréssel, ismert értékű ellenállás megadásával, a szimulált és mért értékek viszonytásával
Az előző feladathoz hasonlóan, az ellenálláskocka is ismeretlen ellenállásokból épül fel! A különbség, jelen ismereteinkkel, még nem tudjuk számítással meghatározni egy kockaél eredő ellenállását. Ezért azt szimuláljuk, és ismét használva a viszonyítást, meghatározzuk az építéshez használt ellenállás értékét.
Feladat: 1. az áramkör ismeretlen alkatrészekből történő megépítése, 2. az áramkör jellemzőinek megmérése, 3. a számított- és mért eredő ellenállásokból a ténylegesen beépített alkatrész ellenállásának meghatározása számítással, 4. a mérés jegyzőkönyvi dokumentálása!
Vegyes ellenállás-kapcsolások számítása és mérése
Miután elkészült a próbapanel, az előző tananyagokban tanultak szerint, készüljön el az első szerelt vegyes kapcsolású ellenállás-hálózat is! Az áramkör megépítése előtt, a munkanaplóba végezd el az oldalsó képen látható áramkör számításait (Re, U1, I1, U2, I2, U3, I3)!  A számítási eredmények közül az eredő ellenállás értékére lesz leginkább szükségünk, mivel a megépítésre kerülő áramkör ellenállásai ismeretlenek! Amit tudunk, az ellenállások értékei azonosak!
Feladat: 1. az áramkör ismeretlen alkatrészekből történő megépítése, 2. az áramkör jellemzőinek megmérése, 3. a számított- és mért eredő ellenállásokból a ténylegesen beépített alkatrész ellenállásának meghatározása számítással, 4. a mérés jegyzőkönyvi dokumentálása!
Szimulációs mérés végzése, és mérési jegyzőkönyv készítése.
Az oldalsó videóban részletesen bemutatom egy teljes mérési feladat elvégzésének szabályos menetét, valamint a mérési jegyzőkönyv kivitelezésének elvárásait. A mérési jegyzőkönyvet ide kattintva, Word formátumban letöltheted. A videó alapján, önállóan, otthoni házi feladatként végezd el a méréseket, és készítsd el a mérési jegyzőkönyvet! Hogy ne egyforma eredményű jmérések szülessenek, a mindenkori telepfeszültséghez add hozzá a munkahelyed számát, és azzal mérj!
A szimulátor a képre kattintva indítható!
Vegyes kapcsolású ellenállás hálózat számítása
Ide kattintva, gyakorló feladatokat tölthetsz le! A feladatok végén, számításaid ellenőrzéséhez megtalálod a helyes megoldás eredményeit.
Vegyes kapcsolású ellenállás hálózat számítása

Az oldalsó videón átismételhetjük a soros- és párhuzamos ellenállás-kapcsolások számítását, majd megnézünk egy példát a vegyes kapcsolású ellenállás-hálózatok számításának menetére. Ez a témakör megtalálható a fenti TANKÖNYV gombra való tananyagra való kattintással is a tananyag 10. oldalán. Ott a megoldási stratégia ismertetésén túl, 2 példa megoldásán keresztúl is bemutatom a helyes számolás menetét.
Ide kattintva is megnyitható! Menj a dokumentum 10 oldalára!
Komplex projekt feladat gép- és villamosipari alapismeretből és digitális kultúrából 2023 január
Mérési jegyzőkönyv készítése
A múlt heti feladat, ellenállások eredőjének meghatározása volt. Egy táblázatos fealadat lapon, méréssel és számítással kellett a megadott kapcsolások eredőjét meghatározni. A mai feladat, erről egy mérési jegyzőkönyv elkészítése. A mérési jegyzőkönyvet ide kattintva, Word formátumban letöltheted. Értelemszerűen töltsd ki a rovatokat, és a tanult rajzszerkesztési ismereteddel rajzold meg az ellenállás kapcsolásokat. Nem gond, ha nem fér rá egy oldalra, automatikusan generálódik új oldal. A lényeg, hogy áttekinthető, és szakszerű legyen a kitöltése. A jegyzőkönyvet mentsd el saját neved alatt, és küld be a Teams-be!
A rovatok sorrendjén és kialakításán ne változtass!
Elérhetőség:: Zámbó Ferenc BMSZC Bolyai János Műszaki Technikum
Vissza a tartalomhoz | Vissza a főmenühöz